Ειδήσεις και τελευταία νέα από την Ελλάδα και ολον τον κόσμο Ειδήσεις τώρα στο Newskamatero

Super League Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 1-0: Λαχτάρησε αλλά πήρε το ντέρμπι με «κεραυνό» του Φορτούνη

1 min read

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 1-0 του Παναθηναϊκού χάρη σε γκολ του Κώστα Φορτούνη

Ενα καταπληκτικό γκολ του… σέντερ φορ Κώστα Φορτούνη έκρινε το ντέρμπι του Ολυμπιακού με τον Παναθηναϊκό (1-0). Οι Πειραιώτες ήταν καλύτεροι στο α’ ημίχρονο, οι «πράσινοι» ήταν ανώτεροι στο β’ ημίχρονο αλλά η διαφορά των δύο ομάδων ήταν η αποτελεσματικότητα και το γκολ. Οι «ερυθρόλευκοι» το πέτυχαν χάρη στην κλάση του Φορτούνη, σε αντίθεση με το «τριφύλλι» που σπατάλησε τις καλές ευκαιρίες που δημιούργησε στο δεύτερο 45λεπτο…

Η κυριαρχία του Ολυμπιακού μετουσιώθηκε σε γκολ στην πρώτη αξιόλογη φάση στο ματς. Στο 21′ ο Εμβιλά έβγαλε καταπληκτική πάσα στον Ραφίνια, ο οποίος σέντραρε προς τον Μασούρα που πλάσαρε. Ο Διούδης αντέδρασε εξαιρετικά αλλά η μπάλα κατέληξε στον αμαρκάριστο Φορτούνη, ο οποίος με καταπληκτικό σουτ έστειλε την μπάλα… συστημένη στα δίχτυα του Παναθηναϊκού ανοίγοντας το σκορ (1-0).