Newskamatero | Ειδήσεις και τελευταία νέα

Ειδήσεις και τελευταία νέα από την Ελλάδα και ολον τον κόσμο Ειδήσεις τώρα στο Newskamatero

Μπαρτσελόνα – Ρεάλ Μαδρίτης 1-2: «Βασιλική» ανατροπή στις καθυστερήσεις

1 min read

Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ νωρίς στο Clasico, η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε επική ανατροπή στο ντέρμπι με την Μπαρτσελόνα, έχοντας για πρωταγωνιστή και σκόρερ τον σπουδαίο τον Τζουντ Μπέλιγχαμ (2-1).

Απίθανη εξέλιξη στο πρώτο Clasico της χρονιάς στην Ισπανία!

Η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε μόλις στο 6ο λεπτό με υπέροχη κούρσα του Ιλκάι Γκιντογάν και στη συνέχεια πίεσε και για δεύτερο γκολ, έχοντας δύο δοκάρια!

Στο τέλος, όμως, έφυγε από το Μονζουίκ της Βαρκελώνης με κάτω το κεφάλι, αφού η Ρεάλ Μαδρίτης έχει βρει τον νέο «βασιλιά» της στο πρόσωπο του Τζουντ Μπέλιγχαμ.

Ο Άγγλος μέσος «ρόκαρε», μπροστά στα μάτια των Rolling Stones, σημειώνοντας τα δύο γκολ της ομάδας του και διαμόρφωσε το 1-2 στο 92′, στέλνοντας τη «βασίλισσα» στην κορυφή της La Liga έπειτα από 11 αγωνιστικές.

Η Μπαρτσελόνα κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκαν με το γκολ του Γκουντογκάν μόλις στο 6ο λεπτό. Σε προσπάθεια του Μπέλιγχαμ να κόψει τον Φέλιξ, η μπάλα γύρισε προς τα πίσω, εκεί έτρεξε ο Γκουντογκάν. Οι Μαδριλένοι αδράνησαν, ο Αλάμπα με τάκλιν την έστειλε με τάκλιν πάνω στον Γερμανό που πλάσαρε εύστοχα τον Κέπα.

Στο 16ο λεπτό ο Γκάβι πίεσε τον Κρόος και έκλεψε έξω από την περιοχή της Ρεάλ, η μπάλα έφθασε στον Φερμίν που σούταρε στο δοκάρι της Ρεάλ. Στην επανάληψη ο Μπέλιγχαμ έκανε το 1-1 με φοβερό σουτ στο 68 λεπτό, για να ακολουθήσει το 1-2 με πλασέ στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο Λούκα Μόντριτς, που πέρασε αλλαγή, έπαιξε για το 500ό παιχνίδι του με τη φανέλα της Ρεάλ Μαδρίτης.

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Κανσέλο (76′ Γιαμάλ), Μπαλντέ, Αραούχο, Μαρτίνεθ, Γκάβι, Φεράν Τόρες (61′ Λεβαντόφσκι), Φέλιξ (77′ Ραφίνια), Κρίστενσεν, Γκιντογκάν, Φερμίν (72′ Φέρμιν).

Ρεάλ Μαδρίτης: Κέπα, Καρβαχάλ, Αλάμπα, Ρίντιγκερ, Μεντί (52′ Καμαβινγκά), Τσουαμενί, Μπέλινγκχαμ, Κρος (63′ Μόντριτς), Βαλβέρδε, Ροντρίγκο (63′ Χοσέλου), Βινίσιους.