Newskamatero | Ειδήσεις και τελευταία νέα

Ειδήσεις και τελευταία νέα από την Ελλάδα και ολον τον κόσμο Ειδήσεις τώρα στο Newskamatero

ΠΑΟΚ – Άρης 2-2 – ΤΕΛΙΚΟ

1 min read

Τέλος του αγώνα στην Τούμπα. Ισόπαλοι ΠΑΟΚ και Άρης στο μεγάλο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης.

90+6: ΓΚΟΟΟΟΛ ο ΠΑΟΚ. Ο Μίσιτς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με μονοκόμματο σουτ.

90+5: Τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Κεφαλιά του Βαρέλα μετά από σέντρα του Μπίσεσβαρ, η μπάλα στο δοκάρι και στη συνέχεια απομακρύνεται.

Επτά λεπτά οι καθυστερήσεις. Αποβολή στον γενικό αρχηγό του Άρη Γιώργο Κολτσίδα.

Κίτρινη στον Ματίγια.

87′: ΓΚΟΟΟΟΛ ο Άρης. Ο Ματίγια αιφνιδιάζει τον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ και με σουτ στην κλειστή  κάνει το 1-2.

85′: Αλλαγή για τον Άρη. Ο Ούγκο Σόουζα αντί του Φετφατζίδη.

Αποβάλλεται από τον πάγκο συνεργάτης του Φερέιρα

Πιέζει ο ΠΑΟΚ..

77′: Δυνατό σουτ του Μίσιτς από καλή θέση, ο Έμαν έδιωξε με τα πόδια. Ο Σιδηρόπουλος μιλά με το VAR για το αν υπάρχει ανατροπή του Καντουρί από τον Ρόουζ. Είχε φύγει η μπάλα δεν υπάρχει κάτι.

71′: Με δέκα παίκτες και ο Άρης. Αποβάλλεται ο Σάσα για μαρκάρισμα στον Γιαννούλη.

70′: Τρίτη και τελευταία αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Σφιντέρσκι στη θέση του Άκπομ.

69′: Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη. Ο Ιντέγε πλασάρει με το δεξί εντός περιοχής, αλλά ο Πασχαλάκης απομακρύνει με εντυπωσιακή  επέμβαση.

67′: Κόκκινη κάρτα στον Μάτος (δύτερη κίτρινη) για μαρκάρισμα πάνω στον Λάρσον. Ο ΠΑΟΚ συνεχίζει με δέκα παίκτες.

66′: Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, ύστερα από αρκετά λεπτά. Ο Κουέστα με τα πόδια αποκρούει το σουτ του Λημνιού.

65′: Αλλαγή για τον Άρη. Ο Λάρσον στη θέση του Μπρούνο Γκάμα.

64′: Κίτρινη κάρτα στον Μπρούνο Γκάμα.

62′: Κίτρινη κάρτα στον Μίσιτς.

58′: Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Ελ Καντουρί στη θέση του Λέο Ζαμπά.

54′: Σέντρα του Μπίσεσβαρ, άουτ η μπάλα.

48′: Την τελευταία στιγμή ο Γιαννούλης προλαβαίνει τον Γκάμα και δεν αφήνει τον Πορτογάλο να κάνει το σουτ που ήθελε.

47′:  Σουτ του Μίσιτς με το αριστερό από το ημικύκλιο άουτ.

Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο. Αλλαγή για τον Άρη. Ο Έμαν αντικαθιστά τον Κουέστα. Έβγαλε το ημίχρονο ο Ισπανός, δεν μπόρεσε να παίξει και στο δεύτερο 45λεπτο.

Τέλος του πρώτου ημιχρόνου στην Τούμπα.

Ο Μπίσεσβαρ που έπιασε την κεφαλιά στο δοκάρι, ήταν ακάλυπτος. Ο Σιδηρόπουλος αφού άκουσε τους ανθρώπους στο VAR, έδωσε οφσάιντ.

45+3′: Ο Μάτος σκοράρει, αλλά η φάση ελέγχεται με VAR για οφσάιντ του Μπίσεσβαρ.

45+1′: Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Μπίσεβαρ αριστερά στα όρια της περιοχής, κάνει σέντρα σουτ με το αριστερό, ο Κουέστα διώχνει σε κόρνερ.

Επτά λεπτά θα είναι ο επιπλέον χρόνος στο πρώτο ημίχρονο.

39′: Ο Άκπομ σε θέση οφσάιντ. Ο φορ του ΠΑΟΚ μπήκε στην περιοχή, στο κενό που άφησαν Ροζ και Βέλεθ, ο Κουέστα τον εξουδετέρωσε. Από το ριπλέι φάνηκε να μην υπάρχει οφσάιντ.

38′: Κίτρινη στον Σάσα για μαρκάρισμα στον Μπίσεσβαρ.

35′: Σουτ του Μπίσεσβαρ άουτ.

31′: Κίτρινη και στον Άκπομ.

30′: Κίτρινη ο Μάτος.

27′: Δοκιμάζει ξανά ο Κουέστα. Συνεχίζει τελικά.

24′:  Ο Κουέστα είναι πάλι πεσμένος στο έδαφος.

21′: Διακοπή στο ματς για τον Κουέστα. Ο Σιδηρόπουλος έχει βγάλει κίτρινη στον Ντιγκινί για διαμαρτυρία.

18′: Επιθετικό του Άκπομ στον Κούεστα.

15′: Αναγκαστική αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Λημνιός στη θέση του Πέλκα.

12′: Στο έδαφος ο Δημήτρης Πέλκας. Γίνεται νόημα γι’ αλλαγή. Μυικός τραυματισμός.

10′: Διαπληκτισμός ανάμεσα στον Ματίγια και τον Γιαννούλη. Ο Ισπανός διαμαρτυρήθηκε ότι ο Έλληνας διεθνής σήκωσε ψηλά το πόδι. Πετάχτηκε και ο βοηθός του Αμπέλ Φερέιρα, Καστανιέιρα, από τον πάγκο. Κίτρινη κάρτα στον Καστανιέιρα.

8′: Ο Ματίγια χάνει την μπάλα, αλλά προηγουμένως έχει γίνει φάουλ από τον Πέλκα.

6′: ΓΚΟΟΟΟΛ ο ΠΑΟΚ. Έγινε το κόρνερ, ο Μάτος με κεφαλιά θα κερδίσει τον Κουέστα και θα ισοφαρίσει για τον ΠΑΟΚ.

4′: ΓΚΟΟΟΟΛ ο Άρης.Ο Φετφατζίδης έκανε το γύρισμα και ο Ιντέγε με δυνατό σουτ έβαλε μπροστά τον Άρη.

Άρχισε ο αγώνας.

Ο πρωταθλητής και κυπελλούχος ΠΑΟΚ φιλοξενεί στην Τούμπα τον Άρη στο πρώτο φετινό ντέρμπι της Θεσσαλονίκης.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων.

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Γιαννούλης, Ντάγκλας Αουγκούστο, Μίσιτς, Λέο Ζαμπά, Μπίσεσβαρ, Πέλκας, Άκπομ.

Άρης (Τόλης Τερζής): Koυέστα, Σούντγκρεν, Βέλεθ, Ροζ, Κόρχουτ, Σάσα, Ματίγια, Φετφατζίδης, Γκάμα, Ντιγκινί, Ιντέγε.

Διαιτητής είναι ο Τάσος Σιδηρόπουλος με βοηθούς τους Κωσταρά και Μπαλτά.

Χειριστής VAR: Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος και βοηθός του ο Κώστας Τριανταφύλλου αμφότεροι από την Αρκαδία.