Newskamatero | Ειδήσεις και τελευταία νέα

Ειδήσεις και τελευταία νέα από την Ελλάδα και ολον τον κόσμο Ειδήσεις τώρα στο Newskamatero

Ολυμπιακός – Περιστέρι 92-69: Φόρτσαρε στο δεύτερο ημίχρονο

1 min read

Το Περιστέρι έβαλε δύσκολα στον Ολυμπιακό, ο οποίος όμως φόρτσαρε στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε τη νίκη.

Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν 92-69 της ομάδας του Αργύρη Πεδουλάκη, σε μια αναμέτρηση που έχασαν μόλις στο 1ο λεπτό τον Γιάνις Στρέλνιεκς, ο οποίος είναι αμφίβολος για τον αγώνα με την Νταρουσάφακα για τη Euroleague. Γενικά, τίποτα δεν πήγε καλά στα πρώτα δεκαπέντε λεπτά για την ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ, ο οποίος είδε τον Νίκολα Μιλουτίνοφ να βγαίνει εκτός εαυτού με τους διαιτητές και το Περιστέρι να εμφανίζεται άκρως «διαβασμένο» στο ΣΕΦ.

Οι φιλοξενούμενοι, μολονότι, έπαιξαν δίχως τον ηγέτη τους, Ράιαν Χάροου έδειξαν στο πρώτο ημίχρονο γιατί βρίσκονται τόσο ψηλά στη βαθμολογία. Με τον Μπεν Μπεντίλ να κάνει εξαιρετική δουλειά βρέθηκαν ακόμα και στο +19 (38-19) στο 13′ αλλά όπως ήταν φυσικό δεν θα μπορούσαν να αντέξουν σε όλο το ματς σε αυτό τον ρυθμό.

Τα σουτ του Αξέλ Τουπάν ήταν αυτά που ουσιαστικά αυτά που γύρισαν το ματς. Ο Γάλλος φόργουορντ γενικότερα ήταν ο καλύτερος για τους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι πέτυχαν 50 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο, κάνοντας εξαιρετική δουλειά στο τρίτο δεκάλεπτο. Συγκεκριμένα, «έτρεξαν» επιμέρους 32-10 και «καθάρισαν» την υπόθεση νίκη.

Ο Ολυμπιακός ανέβηκε στο 9-1 και στην κορυφή της Basket League, ενώ το Περιστέρι έχει 8-2 αλλά έχοντας, όμως, χάσει μόνο από τους δύο «αιώνιους».

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Ολυμπιακός «σημάδεψε» τον Μιλουτίνοφ από την αρχή και εκείνο πέτυχε τους έξι πρώτους πόντους της ομάδας του (6-2). Ωστόσο το Περιστέρι δίχως να αστοχήσει σε σουτ έτρεξε ένα σερί 10-0 και στο πεντάλεπτο προηγήθηκε με 12-6. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του ρυθμού ως και το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου που τους βρήκε να προηγούνται με 21-16.

Συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό το Περιστέρι Βίκος Cola άρχισε και το δεύτερο δεκάλεπτο με σερί 7-0 που το έφερε στο +15 (16-31) ενώ ολοκληρώνοντας ένα επιμέρους σκορ 14-2 η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη έφτασε στο +19 (19-38) στο 13′! Ο Ολυμπιακός βρήκε στο πρόσωπο του Αξέλ Τουπάν λύση στην επίθεση, με τον Γάλλο να σημειώνει 14 προσωπικούς πόντους ως το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Οι «ερυθρόλευκοι» ροκάνισαν τη διαφορά και με ένα επιμέρους σκορ 23-10 μείωσαν σε 42-48 στο τέλος του πρώτου μέρους.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν την αντεπίθεσή τους και στην τρίτη περίοδο. Έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 10-2 σε ένα πεντάλεπτο και ανέτρεψαν πλήρως το σκορ προσπερνώντας με 58-50 στο 25′. Ο Ολυμπιακός στο τρίτο δεκάλεπτο έκανε συνολικά επιμέρους σκορ 32-10 και στο φινάλε του προηγήθηκε με 74-58.

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, ο Μάντζαρης με εύστοχο τρίποντο ανέβασε για πρώτη φορά το προβάδισμα του Ολυμπιακού στο +20 (78-58). Στο 34′ ο Βεζένκοφ με νέο τρίποντο έκανε το 84-60. Οι «ερυθρόλευκοι» συντήρησαν το προβάδισμά τους μέχρι και το φινάλε του αγώνα, φτάνοντας στην επικράτηση με 92-69.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 42-48, 74-58, 92-69