Newskamatero | Ειδήσεις και τελευταία νέα

Ειδήσεις και τελευταία νέα από την Ελλάδα και ολον τον κόσμο Ειδήσεις τώρα στο Newskamatero

Μπέρνλι – Ολυμπιακός 1-1 – Τελικό

1 min read

94′: Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Παπ Αμπού Σισέ στη θέση του σκόρερ, Ποντένσε.

93′: Σύγχυση στην άμυνα του Ολυμπιακού, ο Καμαρά έρχεται κι απομακρύνει.

Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

88′: Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Εκτός ο Φορτούνης, μέσα ο Τοροσίδης.

88′: Κίτρινη κάρτα στον Μι.

87: Κίτρινη κάρτα στον Μπουχαλάκη.

ΓΚΟΛ για την Μπέρνλι στο 86′. Πάλι πρόβλημα για τον Ολυμπιακό σε στατική φάση από κόρνερ και έναν χαμό στη μικρή περιοχή, ο Βίντρα κάνει το 1-1.

ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ για τον Ολυμπιακό στο 83′. Εξαιρετική αντεπίθεση του Ολυμπιακού, η μπάλα φτάνει στον Ποντένσε που με ωραία ενέργεια και με πλασέ κάνει το 0-1!

82′:  Ο Μπουχαλάκης εσφαλμένα γυρνά προς τα πίσω με το κεφάλι, ο Γιαννιώτης απομακρύνει, ο Βίντρα (με τον γκολκίπερ του Ολυμπιακού) με σουτ με τη μία στα όρια της περιοχής αστοχεί.

79′: Κίτρινη κάρτα στον Μπάρντσλεϊ.

78′: Κίτρινη κάρτα στον Γιαννιώτη για καθυστέρηση.

76′: Ο Χασάν προσπαθεί να κάνει την ντρίμπλα εντός περιοχής, δεν τα καταφέρνει. Κερδίζει το κόρνερ.

75′: Διπλή αλλαγή για την Μπέρνλι. Ο Κορκ στη θέση του Λένον. Ο Γουντ στη θέση του Μακνίλ.

72′: Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Χασάν στη θέση του Γκερέρο.

67′: Κίτρινη κάρτα στον Τσιμίκα.

65′: Αλλαγή για την Μπέρνλι. Ο Βίντρα στη θέση του Μπαρνς.

64′: Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Φορτούνης βγάζει στον Ποντένσε, εκείνος από τα δεξιά κάνει τη σέντρα, ο Γκερέρο δεν μπορεί να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

63′: Κίτρινη κάρτα στον Γουέστγουντ.

61′: Πλασέ του Φορτούνη, μπλοκάρει εύκολα ο Χίτον.

56′: Συνεχίζονται οι χαμένες ευκαιρίες από την Μπέρνλι! Πιάστηκε στον… ύπνο η άμυνα του Ολυμπιακού στη στατική φάση, απομάκρυναν σε δεύτερο χρόνο.

52′:Ευκαιρία για την Μπέρνλι. Φθηνό λάθος του Μιράντα, η μπάλα στον ΜακΝιλ, ο οποίος σούταρε από καλή θέση, αλλά απόκρουσε ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού.

50′: Κίτρινη κάρτα στον Μπαρνς.

48′: Δοκάρι για την Μπέρνλι. Πλασέ από τον Βόουκς, η μπάλα στο αριστερό δοκάρι.

Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο.

Τέλος ημιχρόνου. Οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0.

43′: Μεγάλη ευκαιρία για την Μπέρνλι.  Ο Μιράντα δεν παίζει καλά το οφσάιντ με αποτέλεσμα να βγουν στην αντεπίθεση οι γηπεδούχοι, η μπάλα έφτασε στον Βόουκς, που πλάσαρε, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

42′: Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο προωθημένος Τσιμίκας γύρισε την μπάλα στον Ποντένσε που τέλειωσε τη φάση μέσα από την περιοχή, αλλά σημάδεψε εκτός εστίας.

40′: Σέντρα του Μπάρντσλεϊ από τ’ αριστερά, ο Μιράντα απομάκρυνε.

Ο Ζοσέ Μουρίνιο κάνει σκάουτινγκ εν όψει του ματς της Κυριακής.

36′: Ωραία προσπάθεια του Ολυμπιακού. Ο Μπουχαλάκης έδωσε στον Φορτούνη, αυτός στον Γκερέρο κι ο Ισπανός από τα δεξιά έκανε το σουτ. Δεν ανησύχησε τον Χίτον.

35′: Νέο σουτ του Ποντένσε εκτός περιοχής μετά την εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα κοντράρει κι απομακρύνεται από την Μπέρνλι.

34′: Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Μπαλιά του Φορτούνη για τον Ποντένσε, τέλειωσε ο Πορτογάλος τη φάση με διπλή προσπάθεια, η μπάλα κατέληξε άουτ..

30′: Νέα ευκαιρία για την Μπέρνλι. Εκτελέστηκε το κόρνερ, πρώτη κεφαλιά, δεύτερη από τον Βόουκς από κοντά, η μπάλα πάνω από την εστία του Γιαννιώτη.

28′: Ευκαιρία για για την Μπέρνλι. Εκτέλεση φάουλ, ο Βόουκς στο δεύτερο δοκάρι πιάνει την κεφαλιά, ο Χέντρικ κάνει στο δεύτερο το σουτ, η μπάλα κόρνερ.

23′: Ευκαιρία για την Μπέρνλι. Λάθος του Ομάρ που κρατάει την μπάλα έξω από την περιοχή της ομάδας του, την έχασε από τον ΜακΝίλ, ο οποίος έκανε τη σέντρα για το κεφάλι του Βόουκς, αλλά ευτυχώς για τον Ολυμπιακό η μπάλα κατέληξε άουτ

22′: Βαθιά μπαλιά για τον Λένον, αυτός φεύγει πίσω από την άμυνα του Ολυμπιακού. Δεν κάνει κοντρόλ. ο Γιαννιώτης βγαίνει και μπλοκάρει.

18′:  Εκτέλεση κόρνερ από την Μπέρνλι, δεν απομάκρυναν την μπάλα οι αμυντικοί του Ολυμπιακού, έστειλε ψηλά την μπάλα ο Βόουκς

16′: Ζήτησαν πέναλτι οι Άγγλοι σε πτώση του Βόουκς, δεν υπάρχει κάτι. Μόνος του έπεσε.

12′: Ο Πέδρο Μαρτίνς ζητά πίεση από τους παίκτες του.

6′: Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Αντεπίθεση με τον Χριστοδουλόπουλο να τροφοδοτεί τον Ποντένσε, ο Πορτογάλος δίστασε, κλείστηκε και στο σουτ που έκανε δεν κέρδισε ούτε το κόρνερ.

4′: Μακρινό σουτ του Τσιμίκα, η μπάλα άουτ.

1′: Ευκαιρία με το καλημέρα για την Μπέρνλι. Ο Γουέστγουντ γύρισε την μπάλα όντας μέσα στην περιοχή, απομάκρυνε σε κόρνερ με υπερένταση ο Γιαννιώτης.

Άρχισε ο αγώνας.

Ο Ολυμπιακός θέλει να υπερασπιστεί στην έδρα της Μπέρνλι (21:45) το 3-1 του πρώτου αγώνα στο Φάληρο και να περάσει στους ομίλους του Europa League.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Μπέρνλι: Χίτον, Τέιλορ, Μι, Βόουκς, Μπέρνς, Χέντρικ, Γουέστγουντ, Λένον, Μπάρντσλι, Λονγκ, ΜακΝίλ.

Ολυμπιακός: Γιαννιώτης, Ελαμπντελαουί, Μιράντα, Βούκοβιτς, Τσιμίκας, Καμαρά, Μπουχαλάκης, Χριστοδουλόπουλος, Φορτούνης, Ποντένσε, Γκερέρο

Διαιτητής: Βίκτορ Κασάι. Α’ βοηθός: Γκίοργκι Ρινγκ Β’ βοηθός: Βένσελ Τοτ 4ος: Σάντορ Σάμπο.