[slide-anything id="72511"]
23 Απριλίου 2024

Newskamatero | Ειδήσεις και τελευταία νέα

Ειδήσεις και τελευταία νέα από την Ελλάδα και ολον τον κόσμο Ειδήσεις τώρα στο Newskamatero

Μπάγερν Μονάχου-Ρεάλ Μαδρίτης 1-2: «Βασιλική» ανατροπή και προβάδισμα πρόκρισης video

1 min read

Η Μπάγερν ήταν καλύτερη, προηγήθηκε με τον Κίμιχ στο 27’, αλλά η κυνική Ρεάλ έφυγε με το διπλό από το Μόναχο – Ο Μαρσέλο ισοφάρισε το 44’ στην πρώτη τελική των «μερένγκες» που στο 57’ πέτυχαν το 1-2 με τον Ασένσιο!

Με το πρώτο πιάτο των ημιτελικών του Champions League να είναι κάτι παραπάνω από χορταστικό (5-2 η Λίβερπουλ την Ρόμα στο Άνφιλντ) η αλήθεια είναι από το σημερινό ζευγάρι υπάρχουν ακόμη μεγαλύτερες προσδοκίες… Μπάγερν και Ρεάλ είναι δύο από τις βαριές φανέλες του Ευρωπαϊκού (και όχι μόνο) ποδοσφαίρου κουβαλώντας μεγάλη ιστορία και δεν θα ήταν υπερβολή να χαρακτηριστούν οι μεταξύ τους αναμετρήσεις ως τα ‘el clasico’ του Champions League.

88′: Ο Τολισό βγάζει σε θέση τετ α τετ τον Λεβαντόφσκι, όμως ο Πολωνός στέλνει τη μπάλα δίπλα από το δοκάρι του Νάβας!

75′: Ο Μπενζεμά σε καλή θέσημ ο Ούλραϊχ διώχνει το πλασέ του

71′: Ο Ρονάλντο σκοράρει, αλλά ο Κάιπερς ακυρώνει ορθώς το γκολ για κοντρόλ με το χέρι κι ενώ ο Πορτογάλος είναι έτοιμος να βάλει τα… κλάμματα. Πεντακάθαρο το κοντρόλ που έκανε με το χέρι!

67′: Κόρνερ για την Μπάγερν με τον Χούμελς να παίρνει την κεφαλιά., αλλά ο Μίλερ από τα 2 μέτρα δεν μπορεί να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης!

67′: Αλλαγή για την Μπάγερν με τον Μπενζεμά να παίρνει τη θέση του Καρβαχάλ ο οποίος τραυματίστηκε

59′: Ο ΡΙμπερί χορεύει την άμυνα της Μπάγερν, βρίσκεται σε θέση βολής, αλλά ο Νάβας διώχνει εντυπωσιακά!

57′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ: Τραγικό λάθος του Ραφίνια,  η Ρεάλ βγαίνει στην αντεπίθεση κι ο Ρονάλντο δίνει την ασίστ στον Ασένσιο που νικά τον Ούρλαϊχ πετυχαίνοντας το 1-2!

55′: Στην κόντρα η Μπάγερν, ο  Μόντριτς παραχωρεί το κόρνερ μετά το γύρισμα του Λεβαντόφσκι

52′: Ο Ριμπερί πατάει τον Βαράν και δέχεται την κίτρινη κάρτα

50′: Γύρισμα του Ριμπερί ο Λεβαντόφσκι δεν μπορεί να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα

48′: Κι ο Μίλερ δείχνει να έχει πρόβλημα καθώς κουτσαίνει! Υπενθυμίζουμε ότι η Μπάγερν έχει ήδη χάσει Ρόμπεν, Μπόατενγκ

46′: Σέντρα στο β’ ημίχρονο

Τέλος του πρώτου ημιχρόνου

45’+2′: Το  ρεσιτάλ των χαμένων ευκαιριών για την Μπάγερν ολοκληρώθηκε με τον Μίλερ μετά το κορνερ να αστοχεί από κοντά!!!

45’+1′:  Νέα ευκαιρία για την Μπάγερν με τον Λεβαντόφσκι να σημαδεύει τον Νάβας από κοντά με κεφαλιά.

44′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ: Από το πουθενά κυριολεκτικά η Ρεάλ βρίσκει γκολ με τον Μαρσέλο! Μια παράλληλη σέντρα στα όρια της περιοχής, οι αμυντικοί δεν έδιωξαν και ο Βραζιλιάνος με φοβερό αριστερό έκανε το 1-1!

42′: Νέα ευκαιρία για τους Βαυαρούς με τον Μίλερ να πιάνει απευθείας το σουτ και η μπάλα να κοντράρει στα σώματα…

41′: Μεγάλη ευκαιρία για την Μπάγερν με τον Χούμελς να αστοχεί από κοντά μετά από εκτέλεση κόρνερ!

33′:  Ο ΡΙμπερί βγάινει απέναντι από τον Νάβας, αλλά κάνει κακό κοντρόλ και χάνει την ευκαιρία!

33′: Σούλε αντί  Μπόατνεγκ

32′: Πρόβλημα και με τον Μπόατενγκ που δεν μπορεί να συνεχίζει και δεύτερη αναγκαστική αλλαγή για τους Βαυαρούς!!!!

28′ ΓΚΟΟΟΟΟΛ: Ο Χάμες Ροντρίγκες παίρνει το πρώτο κομμάτι της εκδίκησης του! Ο Κολομβιανός έδωσε εξαιρετική ασίστ στον Κίμιχ που έφυγε στην πλάτη της άμυνας και πλάσαρε τον Νάβας που έχει όμως ευθύνη καθώς “έφαγε” το γκολ στην κλειστή του γωνία.