ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ Europa

21 Ιανουαρίου 2021

Newskamatero | Ειδήσεις και τελευταία νέα

Ειδήσεις και τελευταία νέα από την Ελλάδα και ολον τον κόσμο Ειδήσεις τώρα στο Newskamatero

Μουντιάλ 2022: Αυτοί είναι οι αντίπαλοι της Εθνικής Ελλάδας

1 min read

Πραγματοποιήθηκε στα κεντρικά γραφεία της FIFA η κλήρωση για τη φάση των προκριματικών για το Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ το 2022. 

Η πανίσχυρη Ισπανία (1ο γκρουπ δυναμικότητας), η Σουηδία (2ο γκρουπ), η Γεωργία (4ο γκρουπ) και το Κόσοβο (5ο γκρουπ) θα είναι οι αντίπαλοι της Εθνικής Ελλάδας, στον 2ο προκριματικό όμιλο της ευρωπαϊκής ζώνης (UEFA) του επόμενου Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Η τελική φάση του Κυπέλλου θα πραγματοποιηθεί από 21 Νοεμβρίου έως 18 Δεκεμβρίου 2022 στο Κατάρ, μετά την κλήρωση που πραγματοποιήθηκε το απόγευμα της Δευτέρας στη Ζυρίχη.

Σημειώνεται ότι Εθνική θα πρέπει να δείξει ένα τελείως διαφορετικό πρόσωπο από αυτό που έδειξε στους αγώνες του Nations League προκειμένου να μπορέσει να ελπίζει σε διάκριση.

Υπενθυμίζεται πως στην τελική φάση του Μουντιάλ προκρίνονται απευθείας οι 10 πρώτοι των ομίλων, ενώ οι δέκα δεύτεροι των ισάριθμων ομίλων (μαζί με δύο ομάδες που προέρχονται από το Nations League) θα σχηματίσουν τα playoffs που θα είναι διπλοί νοκ-άουτ αγώνες.

Αναλυτικά οι όμιλοι που προέκυψαν:
1ος όμιλος: Πορτογαλία, Σερβία, Ιρλανδία, Λουξεμβούργο, Αζερμπαϊτζάν

2ος όμιλος: Ισπανία, Σουηδία, Ελλάδα, Γεωργία, Κόσοβο

3ος όμιλος: Ιταλία, Ελβετία, Βόρειος Ιρλανδία, Βουλγαρία, Λιθουανία

4ος όμιλος: Γαλλία, Ουκρανία, Φινλανδία, Βοσνία, Καζακστάν

5ος όμιλος: Βέλγιο, Ουαλλία, Τσεχία, Λευκορωσία, Εσθονία

6ος όμιλος: Δανία, Αυστρία, Σκωτία, Ισραήλ, Νησιά Φερόε, Μολδαβία

7ος όμιλος: Ολλανδία, Τουρκία, Νορβηγία, Μαυροβούνιο, Λετονία, Γιβραλτάρ

8ος ομιλος: Κροατία, Σλοβακία, Ρωσία, Σλοβενία, Κύπρος, Μάλτα

9ος όμιλος: Αγγλία, Πολωνία, Ουγγαρία, Αλβανία, Ανδόρα, Σαν Μαρίνο

10ος όμιλος: Γερμανία, Ρουμανία, Ισλανδία, Σκόπια, Αρμενία, Λιχτενστάιν

Τα γκρουπ δυναμικότητας για την κλήρωση ήταν τα εξής:
Πρώτο γκρουπ: Βέλγιο, Γαλλία, Αγγλία, Πορτογαλία, Ισπανία, Ιταλία,.Κροατία, Δανία, Γερμανία, Ολλανδία.

Δεύτερο γκρουπ: Ελβετία, Ουαλία, Πολωνία, Σουηδία, Αυστρία, Ουκρανία, Σερβία, Τουρκία, Σλοβακία, Ρουμανία.

Τρίτο γκρουπ: Ρωσία, Ουγγαρία, Ιρλανδία, Τσεχία, Νορβηγία, Βόρειος Ιρλανδία, Ισλανδία, Σκωτία, Ελλάδα, Φινλανδία

Τέταρτο γκρουπ: Βοσνία Ερζεγοβίνη, Σλοβενία, Μαυροβούνιο, Βόρεια Μακεδονία, Αλβανία, Βουλγαρία, Ισραήλ, Λευκορωσία, Γεωργία, Λουξεμβούργο.

Πέμπτο γκρουπ: Αρμενία, Κύπρος, Νησιά Φερόε, Αζερμπαϊτζάν, Εσθονία, Κόσσοβο, Καζακστάν, Λιθουανία, Λετονία, Ανδόρα.

Έκτο γκρουπ: Μάλτα, Μολδαβία, Λιχτενστάιν, Γιβραλτάρ, Σαν Μαρίνο.

Οι ημερομηνίες των αγώνων:
1η αγωνιστική: 24–25 Mαρτίου 2021
2η αγωνιστική: 27–28 Μαρτίου 2021
3η αγωνιστική: 30–31 Μαρτίου 2021
4η αγωνιστική: 1–2 Σεπτεμβρίου 2021
5η αγωνιστική: 4–5 Σεπτεμβρίου 2021
6η αγωνιστική: 7–8 Σεπτεμβρίου 2021
7η αγωνιστική: 8–9 Οκτωβρίου 2021
8η αγωνιστική: 11–12 Οκτωβρίου 2021
9η αγωνιστική: 11–13 Νοεμβρίου 2021
10η αγωνιστική: 14–16 Νοεμβρίου 2021
Play-offs: 24, 25, 28, 29 Μαρτίου 2022

Δημοσίευση στα Social Media