Newskamatero | Ειδήσεις και τελευταία νέα

Ειδήσεις και τελευταία νέα από την Ελλάδα και ολον τον κόσμο Ειδήσεις τώρα στο Newskamatero

Μετέτρεψε το ντέρμπι σε… περίπατο – Η Μάντσεστερ Σίτι διέλυσε την Τσέλσι

1 min read

Μία Μάντσεστερ Σίτι βγαλμένη από τα ωραιότερα όνειρα του Πεπ Γκουαρντιόλα, διέσυρε με 6-0 την Τσέλσι στο «Έτιχαντ», στο -υποτιθέμενο- ντέρμπι της 26ης αγωνιστικής της Premier League,και ανέβηκε ξανά στην κορυφή της κατάταξης, έχοντας καλύτερη διαφορά τερμάτων (αλλά κι ένα ματς παραπάνω) από την ισόβαθμή της Λίβερπουλ.

Οι «σίτιζενς» ήταν καταιγιστικοί, ιδιαίτερα στο πρώτο 25λεπτο, οπότε προηγήθηκαν 4-0 (!) με δύο γκολ του Αγουέρο, ένα του Στέρλινγκ κι ένα του Γκιντογάν. Αν και προσωρινά «κατέβασαν στροφές», οι πρωταθλητές πάτησαν ξανά γκάζι στο β΄ ημίχρονο και πέτυχαν άλλα δύο γκολ, με πέναλτι του Αγουέρο (δεύτερο χατ-τρικ στα τελευταία τρία ματς) και σουτ του Στέρλινγκ.

Η ήττα ρίχνει την Τσέλσι στην έκτη θέση και φέρνει τέταρτη πλέον τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η οποία κατάφερε μετά την αλλαγή προπονητή να καλύψει διαφορά έντεκα βαθμών από την προνομιούχο τετράδα.

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ