Newskamatero | Ειδήσεις και τελευταία νέα

Ειδήσεις και τελευταία νέα από την Ελλάδα και ολον τον κόσμο Ειδήσεις τώρα στο Newskamatero

Λίβερπουλ – Γουέστ Χαμ 4-1: Στη 2η θέση η ομάδα του Κλοπ (βίντεο)

1 min read

Οι Κόκκινοι διέλυσαν με 4-1 τη Γουέστ Χαμ, πέρασαν στη 2η θέση και δείχνουν ικανοί να κρατήσουν το σεντόνι του Champions League! – Λέει… αντίο στην Μπρομ ο Πάρντιου

Ακάθεκτη η Λίβερπουλ εντός κι εκτός συνόρων! Μετά την πεντάρα στο Ντραγκάο, οι Κόκκινοι διέλυσαν 4-1 τη Γουέστ Χαμ, πέρασαν στη 2η θέση (με ματς περισσότερο) και στη μάχη του σεντονιού δείχνουν πως έχουν τις περισσότερες πιθανότητες. Η ομάδα του Κλοπ εντυπωσιάζει επιθετικά, ο Σαλάχ έφτασε τα 23 γκολ στη σεζόν και μαζί με τους Μανέ, Φιρμίνο έκαναν το δικό τους πάρτι. Εξαιρετικοί Τσάμπερλεϊν, Τσαν!

Οι Κόκκινοι μπήκαν δυνατά και μόλις στο 3ο λεπτό έχασαν τεράστια ευκαιρία να σκοράρουν, αλλά το διαγώνιο του Σαλάχ βρήκε το δοκάρι! Η Γουέστ Χαμ απάντησε και στο 15′ άγγιξε το γκολ, αλλά το εξαιρετικό πλασέ του Αρναούτοβιτς βρήκε το οριζόντιο δοκάρι! Στο 29′ η ομάδα του Κλοπ άνοιξε το σκορ, όταν από εκτέλεση κόρνερ ο Τσαν με κεφαλιά πέτυχε το 1-0. Εντελώς διαφορετικό το σκηνικό στην επανάληψη και η Λίβερπουλ σε έξι λεπτά καθάρισε το ματς. Στο 51′ το πείσμα του Τσάμπερλεϊν έφερε την ασίστ στον Σαλάχ και ο Αιγύπτιος με άψογο πλασέ πέτυχε το 2-0. Ηταν το 20ο του τέρμα με το αριστερό στη φετινή σεζόν.

Στο 57′ η Λίβερπουλ πέτυχε και τρίτο γκολ. Γκάφα του Ζοάο Μάριο, έκλεψε ο Τσαν, έκανε τη σέντρα και ο Φιρμίνο που πρόλαβε τον Αντριαν σημείωσε το 3-0. Η Γουέστ Χαμ απάντησε στο 59′, αφού ο Αντόνιο στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα μείωσε σε 3-1! Οι Κόκκινοι όταν ανέβαζαν ρυθμό έκαναν ό,τι ήθελαν τους Λονδρέζους, στο 61′ έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Σαλάχ, ενώ στο 73′ ο Μανέ έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι. Ωστόσο, στο 77′ οι γηπεδούχοι έφτασαν στο γκολ! Εξαιρετικό συνδυασμός Φιρμίνο – Ρόμπερτσον, εξαιρετική σέντρα του τελευταίου και ο Μανέ με ιδανικό τελείωμα διαμόρφωσε το 4-1!

Λίβερπουλ: Κάριους, Μάτιπ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Αρνολντ, Μίλνερ, Τσάμπερλεϊν, Τσαν, Φιρμίνο (82′ Λαλάνα), Σαλάχ (87′ Σολάνκε), Μανέ (87′ Μορένο)
Γουέστ Χαμ: Αντριαν, Κόλινς, Εβρά, Ζαμπαλέτα, Ογκμπόνα, Κρέσγουελ, Νομπλ, Κουγιατέ, Λαντσίνι (58′ Αντόνιο), Ζοάο Μάριο (83′ Ράις), Αρναούτοβιτς (83′ Τσιτσαρίτο)

Pardew out!
Οδυνηρή ήττα για την Γουέστ Μπρομ, η οποία υποδέχθηκε την Χάντερσφιλντ και δεν κατάφερε να πάρει ούτε τον βαθμό, χάνοντας με 1-2. Το ματς ήταν σχετικά ήρεμο στο πρώτο μέρος, διάστημα στο οποίο οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο, για να αλλάξουν όλα στο δεύτερο. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στην επανάληψη και άνοιξαν το σκορ στο 47′ με τον Βαν Λα Πάρα, για να έρθει το 0-2 από τον Μουνιέ στο 56′. Η Γουέστ Μπρομ προσπάθησε να αντιδράσει και μείωσε στο 64′ με τον Ντόουσον αλλά δεν κατάφερε κάτι περισσότερο, με την Χάντερσφιλντ να κρατάει το τρίποντο που την έστειλε στη 14η θέση και στο +3 από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Aυτοκτονία
Τεράστια ευκαιρία να βρεθεί ακόμα πιο κοντά στην παραμονή έχασε η Νιούκαστλ με την εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 που παραχώρησε στη Μπόρνμουθ. Οι Καρακάξες προηγήθηκαν 2-0, αλλά ένα νεκρό τελευταίο δεκάλεπτο έφερε τα πάνω – κάτω. Στο +2 από την επικίνδυνη ζώνη πλέον η Νιούκαστλ. Σούπερ ο Γκέιλ στο α’ μέρος, άνοιξε το σκορ στο 17′ και στο 45′ πέτυχε το 2-0. Ωστόσο, ο Σμιθ μείωσε στο 80′ και στο 89′ ο Γκόσλινγκ διαμόρφωσε το 2-2.

Τρίποντο παραμονής
Συνεπής σε ένα από τα κρισιμότερα φετινά ραντεβού η Μπράιτον, διέλυσε 4-1 τη Σουόνσι και βρέθηκε στο +4 από την επικίνδυνη ζώνη. Στον αντίποδα, οι Κύκνοι έκαναν το χειρότερο ματς με τον Καρβαλιάλ στον πάγκο τους και βρέθηκαν κάτω από το όριο. Οι γηπεδούχοι ήταν πιο ουσιαστικοί και στο 18′ άνοιξαν το σκορ με πέναλτι του Μάρεϊ. Στο 69′ ο ίδιος παίκτης από ασίστ του Ισκιέρδο πέτυχε το 2-0 και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Κνόκαρτ σφράγισε το τρίποντο. Το αυτογκόλ του Ντανκ στο 85′ δεν ήταν ικανό να βάλει τη Σουόνσι στο ματς, μιας και η εικόνα των φιλοξενούμενων ήταν απογοητευτική. Αντίθετα, η νεοφώτιστη πέτυχε και τέταρτο γκολ με τον Λοκάντια στο 90′

Εσωσε την παρτίδα η Σαουθάμπτον!
Ο Γκαμπιαντίνι σκόραρε στο τέλος, οι «Αγιοι» απέσπασαν ισοπαλία 1-1 στο «Turf Moor» από τη Μπέρνλι και δεν είναι πλέον κάτω από την επικίνδυνη ζώνη. Κακό ματς, με την ομάδα του Ντάις να ανοίγει το σκορ στο 67′ με τον Άσλεϊ Μπαρνς. Ωστόσο η πίεση της Σαουθάμπτον έφερε αποτελέσματα και στο 90′ ο Γκαμπιαντίνι έδωσε το βαθμό!

Τα αποτελέσματα της 28ης αγωνιστικής:
Σάββατο
Λέστερ – Στόουκ 1-1 (70′ αυτ. Μπάτλαντ / 43′ Σατσίρι)

Λίβερπουλ – Γουέστ Χαμ 4-1 (29′ Τζαν, 51′ Σαλάχ, 57′ Φιρμίνο, 77′ Μανέ / 59′ Αντόνιο)

Μπόρνμουθ – Νιούκαστλ 2-2 (80′ Σμιθ, 89′ Γκόσλινγκ / 17′, 45’+1′ Γκέιλ)

Μπράιτον – Σουόνσι 4-1 (18′ πεν., 68′ Μάρεϊ, 73΄Νοκέρ, 90′ Λοκάντια / 86′ αυτ. Ντανκ)

Μπέρνλι – Σαουθάμπτον 1-1 (67′ Μπαρνς / 90′ Γκαμπιαντίνι)

Γουέστ Μπρομ – Χάντερσφιλντ 1-2 (64′ Ντόουσον / 48′ Φαν λα Πάρα, 56′ Μουνιέ)

Γουότφορντ – Έβερτον (19:30)