Newskamatero | Ειδήσεις και τελευταία νέα

Ειδήσεις και τελευταία νέα από την Ελλάδα και ολον τον κόσμο Ειδήσεις τώρα στο Newskamatero

Euroleague, Γκραν Κανάρια-Παναθηναϊκός 80-99: Έσπασε την κατάρα εκτός έδρας κι έμεινε ζωντανός

1 min read

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να σημειώσει την δεύτερη εκτός έδρας νίκη του ύστερα από πέντε μήνες και 9 σερί ήττες μακριά από το ΟΑΚΑ κερδίζοντας μέσα στο Λας Πάλμας την Γκραν Κανάρια με πειστική εμφάνιση! – Καλύτεροι Αντετοκούνμπο, Παπαγιάννης και Λάνγκφορντ

Κάποια στιγμή το δεύτερο «διπλό» θα ερχόταν. Εκτός του ότι τα περιθώρια είχαν (και έχουν) στενέψει επικίνδυνα, ο νόμος των πιθανοτήτων σε συνδυασμό με την διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων οδηγούσαν σε… μαθηματική ακρίβεια ότι ο Παναθηναϊκός θα έφευγε από το Λας Πάλμας με τη νίκη στις αποσκευές του.

Μια νίκη που τον βοηθάει να μείνει «ζωντανός» στο «κυνήγι» της πρόκρισης στα playoffs της EuroLeague, αν και ακόμα είναι μακρύς ο δρόμος που έχει να διανύσει και η ανηφόρα μεγάλη. Το σίγουρο είναι ότι απέδειξε πώς είναι… «πολύ σκληρός για να πεθάνει» από την 24η αγωνιστική και ότι θα πουλήσει πολύ ακριβά το τομάρι του στις εναπομείνασες αγωνιστικές. Η νίκη απέναντι στην Γκραν Κανάρια (η οποία από τη πλευρά της συνέχισε να αγνοεί τη νίκη στην EuroLeague μέσα στο 2019) αναμένεται να αποδειχθεί «βάλσαμο» στις «πράσινες» πληγές και να αποτελέσει μια ψυχολογική τόνωση για τη συνέχεια.

Και μάλιστα έχοντας πρωταγωνιστές παίκτες οι οποίοι ήταν… ρολίστες στα περισσότερα από τα προηγούμενα παιχνίδια. Οι Θανάσης Αντετοκούνμπο και Γιώργος Παπαγιάννης άνοιξαν διάπλατα τον δρόμο για το 2ο «διπλό» της ομάδας στην φετινή EuroLeague σημειώνοντας αμφότεροι ρεκόρ καριέρας στην διοργάνωση έχοντας από 14 πόντους ο καθένας, με τους Κιθ Λάνγκφορντ, Σον Κιλπάτρικ να προσφέρουν τον δικό τους… οβολό στην επίθεση, τον Νικ Καλάθη να έχει περισσότερες καλές από άσχημες στιγμές και τον Ίαν Βουγιούκα να κάνει την αθόρυβη, πλην όμως, ουσιαστική δουλειά σε σημεία που το χρειαζόταν η ομάδα του.
Αποτέλεσμα; Ουσιαστικά ο Παναθηναϊκός να μην κινδυνεύσει σε κανένα σημείο του αγώνα και να έχει και «απαντήσεις» όταν η Γκραν Κανάρια έφερε το ματς στα ίσια (55-55) έχοντας επιστρέψει από το -12. Παρόλα αυτά οι «πράσινοι» με αντεπίθεση διαρκείας πήραν διαφορά 15 πόντων στο τέταρτο δεκάλεπτο (69-84) «καθαρίζοντας» με την υπόθεση της νίκης.

Το ματς

Στο ξεκίνημα του ματς ο Παναθηναϊκός μπορεί να ήταν καλός στην επίθεση, αλλά δεν συνέβαινε το ίδιο στην άμυνα με αποτέλεσμα να επιτρέπει στην Γκραν Κανάρια να είναι μέσα στο ματς και να βρίσκει τρόπους για να φτάσει μέχρι το «πράσινο» καλάθι. Τα 5/7 δίποντα και τα 2/3 τρίποντα μέχρι το 6’ (19-14) αποδεικνύουν του λόγου το αληθές. Από την άλλη, εκείνος που μπήκε δυνατά στο ματς και έπαιζε με περίσσια αυτοπεποίθηση ήταν ο Θανάσης Αντετοκούνμπο. Το «τριφύλλι» μπορεί να είχε 8/10 δίποντα και 2/3 βολές μέχρι το 7’ (19-18) αλλά τα 7 λάθη του σε αυτό το διάστημα του έβαζαν… φαρδύ-πλατύ το απαγορευτικό στο να ελέγξει απόλυτα το ματς και να γίνει από νωρίς το απόλυτο αφεντικό. Ακόμα και έτσι μπόρεσε να επιστρέψει από το -5 (19-14) χάρη στην είσοδο του Λούκας Λεκαβίτσιους (σ.σ. ο Καλάθης είχε ήδη τρία λάθη) και με ένα σερί 8-0 να προηγηθεί με 19-22) λίγο πριν από το τέλος του α’ δεκαλέπτου (26-28).

Βέβαια δεν συνεχίστηκε το μομέντουμ του Παναθηναϊκού και στο δεύτερο δεκάλεπτο καθώς η Γκραν Κανάρια έβαλε ένταση στην άμυνα της και παρά το γεγονός ότι είχε 4 ομαδικά φάουλ στο 12’ κατάφερε να προηγηθεί με 32-28 έχοντας πραγματοποιήσει ένα σερί 6-0 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να κάνει το ένα παιδαριώδες λάθος μετά το άλλο φτάνοντας στα… εννέα (!) σε λιγότερο από 13 λεπτά αγώνα. Όμως, το σχήμα με Καλάθη, Κιλπάτρικ, Αντετοκούνμπο, Παπαπέτρου, Γκιστ συνετέλεσε ώστε να… επιστρέψουν οι «πράσινοι» στο ματς και να «απαντήσουν» με ένα δικό τους 16-0 παίρνοντας εκ νέου τα ηνία του ματς και διαφορά 12 πόντων (32-44 στο 17’).

Οι Αντετοκούνμπο και Παπαγιάννης ήταν… όλα τα λεφτά στην «πράσινη» επίθεση έχοντας πετύχει 20 πόντους συνολικά (12+8) με 10/12 δίποντα! Βέβαια ο Θανάσης χρεώθηκε με 3ο φάουλ στο 18’, με τον Ρικ Πιτίνο να παίζει με χαμηλό σχήμα χρησιμοποιώντας τρεις κοντούς (Καλάθη, Λάνγκφορντ, Κιλπάτρικ) το οποίο ωστόσο δεν βγήκε. Ότι δεν έκαναν οι Ισπανοί στο πεντάλεπτο που προηγήθηκε το έκαναν σε… ένα λεπτό με δικό τους σερί 8-0 με το οποίο μείωσαν την διαφορά (40-44) πριν από το τέλος του ημιχρόνου (45-50). Στο τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου ανέλαβε δράση ο Λάνγκφορντ (12π., 2/3δίπ., 2/2τρ., 2/2β.) προκειμένου να διατηρήσει τους «πράσινους» σε θέση οδηγού στο ματς. Στο πρώτο μισό ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ είχε 18/24 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5/7 βολές, 16 ριμπάουντ, 9 ασίστ αλλά και 12 λάθη! Η Γκραν Κανάρια από την άλλη είχε τον Ραμπασέδα σε μεγάλο βράδυ (17π., στο α’ με 2/2δίπ., 4/4τρ.) και μέτρησε 10/19 δίποντα, 6/16 τρίποντα, 13 ριμπάουντ και 7 λάθη.

Το άσχημο μαντάτο ήρθε στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, αφού ο Αντετοκούνμπο χρεώθηκε με 4ο φάουλ σε μόλις 15 δευτερόλεπτα αγώνα ενώ στο 22’ τραυματίστηκε και ο Ντίνος Μήτογλου. Με ένα επιμέρους 10-5 η Γκραν Κανάρια έφερε το ματς στα ίσια (55-55 στο 23’) έχοντας διαγράψει το «πράσινο» σερί του δευτέρου δεκαλέπτου. Όμως ο Γιώργος Παπαγιάννης έμοιαζε πιο… έτοιμος από ποτέ γι’ αυτό το ματς. Σαν να ήταν κομμένο και ραμμένο για τα μέτρα του, αφού με δικές του πρωτοβουλίες ο Παναθηναϊκός έφτασε σε ένα νέο επιμέρους 8-2 με το οποίο προηγήθηκε με 57-63 στα μέσα της 3ης περιόδου. Η διαφορά έφτασε και στους 7 πόντους (60-67 στο 27’), με τον Σον Κιλπάτρικ να βοηθάει στο σκοράρισμα και τον Βουγιούκα να είναι κάτι παραπάνω από χρήσιμος στο δίλεπτο που «ξεκούρασε» τον Παπαγιάννη μέχρι και το τέλος της 3ης περιόδου (66-73).

Η διαφορά έφτασε και πάλι στο +10 (66-76) με τρίποντο του Λάνγκφορντ στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου, δίνοντας επιπλέον «σιγουριά» στο «τριφύλλι» ενόψει της τελικής ευθείας του ματς. Κάτι που αποδείχθηκε περίτρανα στη συνέχεια αφού η διαφορά έφτασε και στους 15 πόντους για πρώτη φορά στο ματς (69-84) στο 33’. Αυτό ήταν. Οι… τίτλοι τέλους στο ματς έπεσαν, ο δείκτης του σκορ εκτοξεύθηκε στο +18 (75-93) και ο Παναθηναϊκός έφτασε στην 2η νίκη του μακριά από το ΟΑΚΑ για τη φετινή σεζόν.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Παναθηναϊκός είχε φοβερά ποσοστά ευστοχίας με 36/47 δίποντα και 6/14 τρίποντα τα οποία τον οδήγησαν ουσιαστικά στην τελική επικράτηση!

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Οι Θανάσης Αντετοκούνμπο και Γιώργος Παπαγιάννης ήταν εκείνοι που έδωσαν την πρώτη ώθηση στην ομάδα. Ο πρώτος είχε 16 πόντους με 8/9 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 2 τάπες, ενώ ο υψηλόσωμος σέντερ άλλους 14 πόντους με 7/8 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 λάθη. Τρίτος της παρέας ο Κιθ Λάνγκφορντ με 18 πόντους έχοντας 3/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα και 3/4 βολές.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Νικ Καλάθης έκανε και πάλι τα πάντα (15π., 8ασ., 5ρ., 3κλ.) ενώ σημαντική η προσφορά των Κιλπάτρικ, Βουγιούκα όταν άνοιγε η ψαλίδα της διαφοράς.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Θα μπορούσαμε να σταθούμε στο 16-0 σερί του Παναθηναϊκού στο δεύτερο δεκάλεπτο με το οποίο μετέτρεψε το -4 (32-28 στο 12’) σε +12 (32-44 στο 17’) μέσα σε πέντε λεπτά. Όμως «κρατάει» το «τριφύλλι» την άμεση απάντηση στην επιστροφή των γηπεδούχων και την ισοφάριση σε 55-55. Η ελληνική ομάδα με αντεπίθεση διαρκείας έφτασε σε ένα 29-14 με το οποίο προηγήθηκε με 15 πόντους στο 33’ (69-84).

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Τελείως απαρατήρητος ο Όντρεϊ Μπάλβιν στο διάστημα που βρέθηκε στο παρκέ.

ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το εντυπωσιακό alley oop κάρφωμα του Γιώργου Παπαγιάννη ύστερα από ασίστ του Νικ Καλάθη στο δεύτερο δεκάλεπτο, με το οποίο οι «πράσινοι» έφτασαν στο σερί τους στο 10-0.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Παναθηναϊκός τα 16 λάθη ενώ η Γκραν Κανάρια τα 8/34 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 26-28, 45-50, 66-73, 80-99