Newskamatero | Ειδήσεις και τελευταία νέα

Ειδήσεις και τελευταία νέα από την Ελλάδα και ολον τον κόσμο Ειδήσεις τώρα στο Newskamatero

Έκανε… πλάκα στην Μπασκόνια ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ στην επιστροφή του Πιτίνο

1 min read

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ συνέτριψε με σκορ 100-68 την Μπασκόνια στο ΟΑΚΑ και συνδύασε με τον καλύτερο τρόπο την επιστροφή του Ρικ Πιτίνο στο «τιμόνι» του!

Κορυφαίοι των “πράσινων” οι Φριντέτ (21 πόντοι, 5 ασίστ, 4 ριμπάουντ), Καλάθης (12 πόντοι, 9 ασίστ, 6 ριμπάουντ) και Τόμας (15 πόντοι, 8 ριμπάουντ). Με 13/28 τρίποντα ολοκλήρωσαν το παιχνίδι οι γηπεδούχοι.

Στο 7-4 πλέον το «τριφύλλι», που πάει με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία στο ντέρμπι της επόμενης αγωνιστικής με τον Ολυμπιακό (6/12).

Ο αγώνας:

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ξεκίνησε καλά το παιχνίδι, είχε ρυθμό στην επίθεση, αλλά στο πίσω μέρος του παρκέ τα προβλήματα ήταν πολλά. Κι είχαν να κάνουν κυρίως με το ριμπάουντ. Οι παίκτες του Βέλιμιρ Περάσοβιτς ακούμπησαν πολύ την μπάλα στο low post (κυρίως με τον Τόρνικε Σενγκέλια), κυριάρχησαν στον αέρα (8 επιθετικά ριμπάουντ στο πρώτο δεκάλεπτο) και είχαν κάθε δικαίωμα να πιστεύουν πως το -3 (20-17) της πρώτης περιόδου τους αδικούσε. Ας όψονται τα απογοητευτικά ποσοστά τους σε δίποντα (5/16) και βολές (1/6) γι αυτό.

Την ίδια ώρα, ο Ρικ Πιτίνο άλλαζε διαρκώς πρόσωπα και σχήματα για να διατηρήσει την ένταση στην άμυνα, είχε όμως ένα σημαντικό πρόβλημα να διαχειριστεί καθώς από το 8′ της αναμέτρησης, ο Ιωάννης Παπαπέτρου και ο Γουέσλι Τζόνσον είχαν από δύο φάουλ.

Μόλις οι πράσινοι έλεγξαν την κατάσταση στο αμυντικό ριμπάουντ, αυτόματα άλλαξε η εικόνα της αναμέτρησης. Η ισπανική ομάδα σκόραρε με μεγάλη δυσκολία, με τον Παναθηναϊκό να είναι συνεπής τόσο από κοντά όσο κι από μακριά, με αποτέλεσμα να φτάσει στο +11 (39-28) στο 17ο λεπτό του αγώνα. Το διψήφιο προβάδισμα διατηρήθηκε μέχρι την ανάπαυλα (46-36), με τους 10/11 παίκτες που είχαν περάσει στο παρκέ, να σκοράρουν εντός παιδιάς. Όσο για την Μπασκόνια; Χωρίς επιθετικό ριμπάουντ στη δεύτερη περίοδο και με τον Τόρνικε Σενγκέλια να έχει 2/7 σουτ και 1/2 βολές, ήταν δύσκολα τα πράγματα…

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ο συνδυασμός της ουσίας με το θέαμα. Η άμυνα συνέχισε να είναι σε καλά επίπεδα, η επίθεση ήταν αυτή που “πήρε φωτιά”! Ο Τζίμερ Φρεντέτ ένιωθε τόσο καλά, που δεν δίστασε να εκτελέσει (και να σκοράρει) από το… logo του ΟΑΚΑ. Μ’ αυτά και μ’ αυτά, η διαφορά έφτασε στο +21 (72-51) για το τριφύλλι, με τους παίκτες του Ρικ Πιτίνο να παίζουν λυσσαλέα άμυνα και να βλέπουν το ισπανικό καλάθι σαν βαρέλι. Απόδειξη τα 11/18 σουτ που είχαν στην περίοδο.

Από εκεί και πέρα, όλα ήταν τυπική διαδικασία, με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν να παίζουν με το πόδι στο γκάζι, την ώρα που οι παίκτες του Βέλιμιρ Περάσοβιτς έμοιαζαν τόσο απογοητευμένοι, που έκαναν πολλές λανθασμένες επιλογές και άστοχα σουτ. Γι αυτό κιόλας, το ελληνικό προβάδισμα έφτασε μέχρι το +30 (91-61) με 4’11” για το τέλος.

Ο αγώνας ολοκληρώθηκε με τους πράσινους (που απόψε φορούσαν τη μαύρη εμφάνιση), να θριαμβεύουν και να συνδυάζουν τη νίκη με μία σπουδαία διαφορά (100-68), που μπορεί να φανεί χρήσιμη στην πορεία της regular season.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-17, 46-36, 72-51, 100-68.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πιτίνο): Τόμας 15 (3/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6/6 βολές, 8 ριμπάουντ), Ράις 12 (3/5 τρίποντα, 3/3 βολές), Παπαγιάννης 6, Παπαπέτρου 11 (4/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο), Παππάς 2, Βουγιούκας 2, Τζόνσον 9 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Φρεντέτ 21 (4/12 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Καλάθης 12 (3/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Γουάιλι 2, Μήτογλου 3 (1/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μπεντίλ 5 (1).

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Περάσοβιτς): Βιλντόζα (0/3 τρίποντα, 3 ασίστ, 4 λάθη), Χένρι 4 (2/7 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 9 ασίστ), Τζάνινγκ 8 (1/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4 ασίστ), Ντιόπ, Φολ 12 (5/9 δίποντα, 2/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Στάουσκας 12 (0/1 δίποντο, 4/6 τρίποντα), Σενγκέλια 11 (2/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 1/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Σιλντς 8 (3/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Πολονάρα 4 (0/3 τρίποντα), Έρικ 9 (4/6 δίποντα, 1/4 βολές, 5 ριμπάουντ).