Newskamatero | Ειδήσεις και τελευταία νέα

Ειδήσεις και τελευταία νέα από την Ελλάδα και ολον τον κόσμο Ειδήσεις τώρα στο Newskamatero

Champions League, Μπαρτσελόνα-Λιόν 5-1: Πρόκριση με… όργια του Μέσι!

1 min read

Με τον Αργεντίνο να έχει δύο γκολ και δύο ασίστ, η Μπαρτσελόνα διέλυσε με 5-1 την Λιόν, που την άγχωσε όταν μείωσε σε 2-1, και για 12η σερί χρονιά προκρίνεται στους «8» του Champions League

Επειτα από όσα έκανε το βράδυ της Τρίτης ο Κριστιάνο Ρονάλντο, λίγο-πολύ το σκέφτηκαν όλοι: Τι θα έκανε ο Λιονέλ Μέσι για να απαντήσει; Τελικά έκανε δύο γκολ και δύο ασίστ, οδηγώντας τους Μπλαουγκράνα σε μια εύκολη πρόκριση στους προημιτελικούς, αν και η αλήθεια είναι ότι η Λιόν το πίστεψε κάποια στιγμή ότι ίσως και να έκανε τη ζημιά. Μέχρι να ανεβάσει ξανά στροφές ο Μέσι δηλαδή και να “χρίσει” σκόρερ και τους Πικέ και Ντεμπελέ (ο Κουτίνιο το άλλο γκολ), σφρραγίζοντας το εισιτήριο για την κλήρωση της Παρασκευής…

Ο Αργεντίνος ήταν από την αρχή ορεξάτος, απειλώντας στο 4′ με ωραίο πλασέ που απέκρουσε ο Λόπεζ, όπως επιβεβαιώθηκε και στο 17′. Η εκτέλεση πέναλτι αλα Πανένκα, μετά την απόφαση του διαιτητή να δείξει στη βούλα για την πτώση του Σουάρες στο μαρκάρισμα του Ντεναγιέρ, φανέρωνε το πόσο ωραία ένιωθε ο Μέσι, ο οποίος έκανε το 1-0 με αυτό τον τρόπο και στη συνέχεια βρισκόταν ιδανικά με τους Σουάρες και Κουτίνιο. Ορεξάτος, άλλωστε, δεν ήταν μόνο ο Αργεντίνος αλλά και ο Ουρουγουανός, ο οποίος στο 31′ έδωσε έτοιμο το 2-0 στον Βραζιλιάνο. Σκορ με το οποίο πήγαν στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες για το ημίχρονο, με τους Καταλανούς να έχουν ευκαιρίες και για άλλα γκολ, ενώ οι Γάλλοι είχαν την ατυχία να χάσουν με τραυματισμό τον τερματοφύλακα Λόπεζ.

Στο δεύτερο μέρος η Μπαρτσελόνα μπήκε πιο χαλαρή και με διάθεση να κάτσει πάνω στο 2-0, με συνέπεια να προβληματιστεί στο 58′, όταν ο Τουσάρ με κοντινό σουτ μείωσε σε 2-1. Οι Γάλλοι φάνηκε να το πιστεύουν και στο επόμενο 10λεπτο βγήκαν μπροστά και (ψιλο)ανησύχησαν το Camp Nou, το οποίο όμως ξαναβρήκε την ηρεμία του και το χαμόγελο του στο τελευταίο 15λεπτο. Ο Ερνέστο Βαλβέρδε έριξε στο ματς τους Βιδάλ και Ντεμπελέ αλλά το σημαντικό ήταν το γεγονός ότι ο Μέσι ανέβασε ξανά στροφές για ένα δυνατό finish. Και ήταν όντως δυνατό, αφού στο 78′ με ωραία ενέργεια και πλασέ έκανε το 3-1, στο 80′ έδωσε υπέροχη ασίστ στον Πικέ στην αντεπίθεση (!) για το 4-1, στο 86′ πάσαρε στον Ντεμπελέ για το 5-1 σε ακόμη μία αντεπίθεση και το μυαλό όλων, πλέον, είναι στην κλήρωση…

Μπαρτσελόνα (Ερνέστο Βαλβέρδε): Τερ Στέγκεν, Ρομπέρτο (83′ Σεμέδο), Πίκέ, Λενγκλέ, Αλμπα, Ράκιτιτς, Μπουσκέτς, Αρθούρ (74′ Βιδάλ), Μέσι, Κουτίνιο (70′ Ντεμπελέ), Σουάρες.
Λιόν (Μπρούνο Ζενεσιό): Λόπεζ (34′ Γκοργκλέν), Ντουμπουά, Ντεναγιέρ, Μαρσέλο, Μαρσάλ, Μεντί (77′ Κορνέ), Τουσάρ, Φεκίρ, Ντομπελέ, Ντεμπελέ, Ντεπάι (73′ Τραορέ).