Ειδήσεις και τελευταία νέα από την Ελλάδα και ολον τον κόσμο Ειδήσεις τώρα στο Newskamatero

Αγγλικός Τελικός και στο Εuropa League: Πρόκριση για Αρσεναλ και Τσέλσι

1 min read

Μετά το Champions League και στο Europa League ο τελικός θα είναι αγγλικός.

Στους χθεσινούς επαναληπτικούς του Εuropa League Τσέλσι και Αρσεναλ πήραν την πρόκριση κόντρα σε Άιντραχτ Φρανκφούρτης και Βαλένθια αντίστοιχα.

Η Βαλένθια άνοιξε το σκορ μόλις 10΄ με το πλασέ του Γκαμεϊρό, αλλά 7 λεπτά αργότερα η Άρσεναλ «απάντησε» με τον Ομπαμεγιάνγκ. Ουσιαστικά η υπόθεση πρόκριση τελείωσε στο 50ό λεπτό, όταν ο Λακαζέτ έβαλε μπροστά την Άρσεναλ. Ο Γκαμεϊρό κατάφερε να ισοφαρίσει στο 58΄ για τις «νυχτερίδες». Ο Ομπαμεγιάνγκ με άλλα δύο τέρματα στο 69΄ και 88΄ «σφράγισε» με τον καλύτερο τρόπο την πρόκριση των «κανονιέρηδων».

Στο Λονδίνο έσπασαν καρδιές καθώς Τσέλσι και Άιντραχτ Φρανκφούρτης έλυσαν τις διαφορές τους στα πέναλτι με τους Αγγλους να είναι τελικά αυτοί που πήραν την πρόκριση με 4-3  (1-1 κ.α. και παράταση).

Με τον Κέπα να αποκρούει δύο πέναλτι, η Τσέλσι κέρδισε 4-3 στη… ρώσικη ρουλέτα την μαχητική Άιντραχτ και θα συναντήσει την Άρσεναλ στον αγγλικό εμφύλιο του Μπακού, στις 29 Μαϊου!