Newskamatero | Ειδήσεις και τελευταία νέα

Ειδήσεις και τελευταία νέα από την Ελλάδα και ολον τον κόσμο Ειδήσεις τώρα στο Newskamatero

Παναθηναϊκός-ΠΑΣ Γιάννινα 2-1 Τελικό

1 min read

Λήξη του ματς μέσα σε αποθέωση για τους παίκτες του Δώνη, που αν και βρέθηκαν να χάνουν έκαναν το 5/5 φέρνοντας τούμπα το ματς σε 2-1.

91′ Σουτ του Αθανασιάδη από το ύψος της περιοχής, ο Διούδης μπλόκαρε.

Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

Πάλι ανακατεύει την τράπουλα ο Δώνης. 3-4-2-1 με ψευτοεννιάρι τον Δώνη και τους Καμπετσή, Χατζηγιοβάνη δεξιά και αριστερά.

78′ Μυστακίδης αντί του Βιντάλ για τον ΠΑΣ.

Σε 3-5-2 το σύστημα του ΠΑΟ απ’ τον Δώνη.

77′ Αποχωρεί από το ματς ο Μακέντα και παίρνει τη θεση του ο Πούγγουρας.

Ο Πετράκης έχει γυρίσει σε 4-1-3-2 το σύστημα του Πετράκη τώρα.

74′ Έξω ο Χατζηθεοδωρίδης μέσα ο Καμπετσής για τους πράσινους. Πάει δεξιά και ο Χατζηγιοβάνης αριστερά.

Έχουν ανοίξει οι ουρανοί στο ΟΑΚΑ και ρίχνει βροχή με το… τουλούμι.

71′ Έξω ο Σκόνδρας μέσα ο Κούζικ για τον ΠΑΣ

69′ Η μπάλα στα δίχτυα του ΠΑΣ, δεν υπάρχει γκολ. Έχει κάνει χέρι ο Κουρμπέλης και σωστά δεν μετράει το τέρμα. Βλέπει και κίτρινη ο αρχηγός του ΠΑΟ.

65′ Πρώτη αλλαγή για τον Παναθηναϊκό με τον Μπουζούκη ν’ αφήνει τη θέση του στον Στάικο.

61′ Κίτρινη στον Κρίζμαν.

58′ ΓΚΟΛ ο Παναθηναϊκός και 2-1! Άψογη σέντρα του Κουλιμπαλί, στην κίνηση ο Μακέντα πλασάρει με το δεξί και σκοράρει.

58′ Αλλαγή για τους Γιαννιώτες με τον Αθανασιάδη να παίρνει τη θέση του Λεό που δεν μπορεί να συνεχίσει.

51′ Ο Δώνης μπήκε στη φάση σε  γύρισμα του Ινσούα αλλά δεν κατάφερε να κάνει σωστά την προβολή και η μπάλα έφυγε άουτ.

Σέντρα στο β’ μέρος.

Λήξη του α’ ημιχρόνου.

43′ ΓΚΟΛ για τον Παναθηναϊκό με τον Χατζηγιοβάνη! Σέντρα του Κουλιμπαλί και κεφαλιά ψαράκι του νεαρού επιθετικού για το 1-1.

33΄ Ο Παναθηναϊκός σκοράρει αλλά ο ρέφερι Τζήλος έχει δώσει επιθετικό φάουλ. Ο Κουρμπέλης πήρε την κεφαλιά από την εκτέλεση φάουλ, ο Βελλίδης απέκρουσε, ο Έλληνας χαφ του Παναθηναϊκού με τη φόρα που έχει πέφτει πάνω του για να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα και ο διαιτητής υποδεικνύει φάουλ. Η φάση είναι παρόμοια με αυτή του γκολ του ΠΑΣ και θα έπρεπε ό,τι ίσχυσε στη μία περίπτωση να ισχύσει και στην άλλη.

Υπάρχει επαφή του σκόρερ με τον γκολκίπερ του ΠΑΟ, που ο διαιτητής Τζήλος δεν θεωρεί φάουλ.

24′ ΓΚΟΛ για τον ΠΑΣ. Κόντρα στη ροή του ματς ο Κρίζμαν από ωραία μπαλιά του Βιντάλ πέρασε και τον Διούδη για να σκοράρει.

16′ Ωραία ο Χατζηθεοδωρίδης βρήκε τον Δώνη στο δεύτερο δοκάρι, αυτός δεν μπόρεσε να γυρίσει όπως ήθελε την μπάλα.

Μονόλογος για τους πράσινους τα 15 λεπτά που έχουμε διανύσει στο ΟΑΚΑ.

3′ Μακρινό σουτ από τον Κουρμπέλη, άουτ η μπάλα.

Ο καιρός κράτησε τον κόσμο στο σπίτι. 6-7.000 οι θεατές.

Σε σύστημα 4-2-3-1 ο Παναθηναϊκός, σε 3-5-2 ο ΠΑΣ.

Ξεκίνησε το ματς.

Ο Παναθηναϊκός που έχει ξεκινήσει με 4/4 υποδέχεται τον ΠΑΣ Γιάννινα που προέρχεται από δύο σερί νίκες κόντρα σε Απόλλωνα και Άρη, ενώ την Τρίτη κέρδισε και στο Περιστέρι για το Κύπελλο.

Και οι δύο ομάδες έχουν από έξι βαθμούς μιας και το τριφύλλι ξεκίνησε με -6 βαθμούς.

Οι ενδεκάδες.

Παναθηναϊκός: Διούδης, Κουλιμπαλί, Κολοβέτσιος, Μαυρομμάτης, Ινσούα, Κουρμπέλης, Δώνης, Χατζηγιοβάνης, Μπουζούκης, Χατζηθεοδωρίδης, Μακέντα.

ΠΑΣ: Βελλίδης, Μπουκουβάλας, Λίλα, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Κρίζμαν, Τσικάρσκι, Λεό, Βιντάλ, Σκόνδρας, Νικολιάς.