Ειδήσεις και τελευταία νέα από την Ελλάδα και ολον τον κόσμο Ειδήσεις τώρα στο Newskamatero

1 min read

Μάντσεστερ

Αποφασισμένος να διεκδικήσει κάθε φετινό τίτλο δείχνει ο Ζοσέ Μουρίνιο με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» φιλοξενήθηκαν από τη Σουόνσι στο στάδιο «Λίμπερτι» στο πλαίσιο της φάσης των «16» του Λιγκ Καπ.

Ο Μουρίνιο αν και ξεκούρασε ορισμένους από τους βασικούς του ποδοσφαιριστές δε συνάντησε κάποια αντίσταση από τους «κύκνους», με αποτέλεσμα να έρθει φυσιολογικά η νίκη με 2-0 και η πρόκριση στη φάση των «8» του Λιγκ Καπ.

Οι υπερασπιστές του τίτλου παρατάχθηκαν με τριάδα στην άμυνα και ευτύχησαν να προηγηθούν μόλις στο 21ο λεπτό. Ειδικότερα, μετά το τσίμπημα της μπάλας από τον Ράσφορντ, οΛίνγκαρντ βγήκε απέναντι από τον αντίπαλο γκολκίπερ και με αριστοτεχνικό πλασέ άνοιξε το σκορ.

Στο 59ο λεπτό ο ίδιος παίκτης κλείδωσε τη νίκη με ένα υπέροχο γκολ. Τη φάση ξεκίνησε ο Τουανζέμπε, ο οποίος άνοιξε το παιχνίδι στη δεξιά πτέρυγα για τον Νταρμιάν. Ο Ιταλός μπακ σέντραρε για τον Λίνγκαρντ και ο Άγγλος με μακρινή κεφαλιά, σχεδόν από το ύψος της περιοχής, διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Στα εναπομείναντα λεπτά της αναμέτρησης χρησιμοποιήθηκαν και οι Λουκάκου και Μάτιτς αλλά οι φιλοξενούμενοι πραγματοποίησαν συντήρηση δυνάμεων και διαχειρίστηκαν άψογα το παιχνίδι, με συνέπεια να μείνει μέχρι τέλους αυτό το 2-0.

Στα υπόλοιπα ματς, Λέστερ και Μπόρνμουθ πήραν νίκες με 3-1 απέναντι σε Λιντς και Μίντλεσμπρο αντίστοιχα, ενώ η τραγική χρονιά συνεχίζεται με αμείωτο ρυθμό για την κρίσταλ Πάλας που έμεινε εκτός συνέχειας από την Μπρίστολ Σίτι, αφού ηττήθηκε εκτός έδρας με σκορ 4-1.

*Εκκρεμούν Άρσεναλ – Νόριτς και Μάντσεστερ Σίτι – Γούλβς που οδηγήθηκαν στην παράταση.